Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2022

ΣΧ. ΕΤΟΣ: 2022-23

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2022-European Day for Languages 2022

Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου μαζί με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή σε όλη την Ευρώπη. Γιορτάζεται η πολυγλωσσία ως εργαλείο επίτευξης μιας  ευρύτερης διαπολιτισμικής κατανόησης και βασικό στοιχείο στην πλούσια πολιτιστική κληρονομιά της ηπείρου μας. Αυτή τη μέρα εκατομμύρια άνθρωποι σε περισσότερες από 45 χώρες, πραγματοποιούν δραστηριότητες για να γιορτάσουν τη γλωσσική πολυμορφία στην Ευρώπη και να προωθήσουν την εκμάθηση γλωσσών, τόσο εντός όσο και εκτός σχολικού πλαισίου.

Με αφορμή τη συμμετοχή μας σε προγράμματα eTwinning, και σε άλλες ευρωπαϊκές εκπαιδευτικές δράσεις και στα πλαίσια του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών, οι μαθητές του σχολείου μας  ενεπλάκησαν στον εορτασμό μέσα από ποικίλες δράσεις.

Συγκεκριμένα, πρώτα ενημερωθήκαμε για τον γλωσσικό και πολιτιστικό πλούτο της Ευρώπης. Παίξαμε  γλωσσικά παιχνίδια, λύσαμε γρίφους και σταυρόλεξα, από τη σχετική ιστοσελίδα του Συμβουλίου της Ευρώπης.

Στη συνέχεια:

• Δημιουργήσαμε τη δική μας δημοσκόπηση για τον πλέον δημοφιλή τρόπο εκμάθησης ξένων γλωσσών
  • Φτιάξαμε παζλ για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών
  • Ετοιμάσαμε φυλλάδια/κείμενα για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών και ανεβάσαμε το υλικό σε ένα Wakelet για συνεργασία με τους Ευρωπαίους εταίρους μας.
  • Για τη συμμετοχή μας λάβαμε το σχετικό πιστοποιητικό: