Η Ώρα του Κώδικα

Η ώρα του κώδικα αποτελεί μια online εισαγωγή στην επιστήμη των υπολογιστών, σχεδιασμένη ειδικά για παιδιά και εφήβους, ώστε να μπορέσουν να μάθουν τόσο βασικές, όσο και προηγμένες έννοιες προγραμματισμού.

Χρησιμοποιεί τις τεχνικές του οπτικού προγραμματισμού και έχει μια μεγάλη ποικιλία από δραστηριότητες, για όλες τις ηλικίες και για διαφορετικούς βαθμούς εξοικείωσης.

Μπορεί να μοιάζει με παιχνίδι, αλλά δεν είναι. Είναι προγραμματισμός μέσα απ’ το παιχνίδι.

Δραστηριότητα 1Ο Σιωπηλός Δάσκαλος

Πρόκειται για μια δραστηριότητα, με την οποία οι μαθητές μπορούν να ανακαλύψουν τι είναι η κωδικοποίηση και τις βασικές έννοιες πίσω από τον κώδικα, xωρίς καμιά βοήθεια.

Μέσα από αρκετές σειρές ερωτήσεων, ο παίκτης οδηγείται να μαντέψει τους κανόνες  και να μάθει από τα δικά του λάθη.

Αυτό το παιχνίδι είναι μια εισαγωγή στην έννοια του προγραμματισμού. Μετά την ολοκλήρωση του Silent Teacher, ένας μαθητής  έχει μια επισκόπηση του τι είναι ο κώδικας και έχει μάθει μερικές βασικές έννοιες γι ‘αυτό.

Χωρίς οδηγίες, χωρίς κείμενο, οι μαθητές αρχίζουν πρώτα με ερωτήσεις που μοιάζουν με απλές αριθμητικές, στη συνέχεια εισάγονται σταδιακά σε πιο δύσκολα προβλήματα και καταλήγουν να κατανοούν σημαντικές έννοιες με δοκιμή και λάθος.

Δραστηριότητα 2: Συμπίεση κειμένου

Η συμπίεση αρχείων ή συμπίεση δεδομένων, αγγλικά data compression είναι η πράξη μείωσης του μεγέθους ενός αρχείου ενώ διατηρούνται τα αρχικά δεδομένα. Με αυτόν τον τρόπο, το αρχείο καταλαμβάνει λιγότερο χώρο σε μια συσκευή αποθήκευσης και επιπλέον μπορεί και μεταφέρεται ευκολότερα μέσω του διαδικτύου ή με άλλο τρόπο.

Η συμπίεση αρχείων αποτελεί βασικό μέρος του τρόπου λειτουργίας του Ιστού. Μας επιτρέπει να μεταφέρουμε αρχεία που διαφορετικά θα χρειαζόταν υπερβολικό όγκο διακίνησης δεδομένων και χρόνο.

H συμπίεση δεν είναι άπειρη. Αν και μπορεί να γίνει τμηματικά στο τέλος έχει πάντα κάποιο όριο.

Στην μη απωλεστική συμπίεση (lossless compression) διατηρείται η ακεραιότητα των δεδομένων. Τα αρχικά δεδομένα και τα δεδομένα μετά τη συμπίεση και την αποσυμπίεση είναι ακριβώς τα ίδια, και κατά τη διαδικασία δε χάνεται κανένα μέρος των δεδομένων. Αυτές οι μέθοδοι χρησιμοποιούνται όταν δεν πρέπει να χαθεί ούτε ένα μπιτ δεδομένων όπως στην περίπτωση ενός αρχείου κειμένου ή ενός προγράμματος.

Βήματα εφαρμογής:

• Παρακολουθούμε το βοηθητικό video με τις οδηγίες για το πώς λειτουργεί η εφαρμογή.
  • Κλείνουμε το video πατώντας το x στην πάνω δεξιά γωνία του.
  • Πατάμε ΟΚ στο μήνυμα που έχει εμφανιστεί για να φύγει.
  • Πατάμε x στο βιηθητικό μήνυμα που εμφανίζεται για να φύγει κι αυτό.
  • Αναζητούμε μοτίβα (επαναλαμβανόμενες λέξεις ή φράσεις) στο κείμενο.
  • Εισαγάγουμε τα μοτίβα που βλέπουμε στο λεξικό στα δεξιά.
  • Καθώς πληκτρολογούμεκαταχωρήσεις στο λεξικό, το σύμβολο για την καταχώρηση εισάγεται στο κείμενο αντί για το μοτίβο.
Η επιστήμη των υπολογιστών είναι πολλά παραπάνω από προγραμματισμό κώδικα!
Μάθετε για την τεχνητή νοημοσύνη (ΤΝ)*, τη μηχανική μάθηση, τα δεδομένα εκπαίδευσης, και τη μεροληψία, εξερευνώντας ταυτόχρονα ηθικά ζητήματα και τον τρόπο με τον οποίο η ΤΝ μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να επιλύσει τα προβλήματα στον κόσμο.

*Ο όρος τεχνητή νοημοσύνη (Artificial Intelligence)  αναφέρεται στον κλάδο της πληροφορικής ο οποίος ασχολείται με τη σχεδίαση και την υλοποίηση υπολογιστικών συστημάτων που μιμούνται στοιχεία της ανθρώπινης συμπεριφοράς τα οποία υπονοούν έστω και στοιχειώδη ευφυΐα: μάθηση, προσαρμοστικότητα, εξαγωγή συμπερασμάτων, κατανόηση από συμφραζόμενα, επίλυση προβλημάτων κλπ.